Radujcie się!
15 grudnia 2024
Czytanie z Księgi proroka Sofoniasza
Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela; Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz już bała się złego.
Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!» Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia, uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości.
Refren: Głośmy z weselem: Bóg jest między nami
Oto Bóg jest moim zbawieniem! *
Jemu zaufam i bać się nie będę.
Pan jest moją pieśnią i mocą, *
i on stał się moim zbawieniem.
Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę *
ze zdrojów zbawienia.
Chwalcie Pana, wzywajcie Jego imienia! †
Ukażcie narodom Jego dzieła, *
przypominajcie, że Jego imię jest chwalebne.
Śpiewajcie Panu, bo czynów wspaniałych dokonał! *
i cała ziemia niech o tym się dowie.
Wznoś okrzyki i wołaj radośnie, mieszkanko Syjonu, *
bo wielki jest wśród ciebie Święty Izraela.
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian
Bracia:
Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko!
O nic się już nie martwcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.
Alleluja, alleluja, alleluja!
Duch Pański nade mną,
posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim.
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?» On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni».
Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?» On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono».
Pytali go też i żołnierze: «A my co mamy czynić?» On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie».
Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».
Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.
ks. Tomasz Horak
Wyśpiewuj, podnieś radosny okrzyk, ciesz się i wesel z całego serca! – woła prorok Sofoniasz. Wtóruje mu Apostoł Paweł: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Słowa „radość, radosny, radować się” wiele razy powtarzają się w Piśmie świętym. Chciałoby się powiedzieć, że Biblia tryska radością. Św. Paweł w liście do Galatów wymienia radość wśród dziewięciu owoców Ducha (Ga 5,22). Odczytane dziś słowa o radości to nie żadna rada, to nie zachęta. To nakaz, to przykazanie: Radujcie się zawsze! Z dodaniem bardzo ważnego motywu: Radujcie się w Panu!
Czym jest radość? Słownikowa definicja zupełnie nie wystarcza: "Radość to uczucie wielkiego zadowolenia, wesołości, wesoły nastrój; uciecha, rozradowanie, szczęście. Właściwie to określenie nic nie mówi. Nie dziwię się. Radość jest przecież czymś podstawowym, pierwotnym i naturalnym. Pierwsza reakcja niemowlęcia to uśmiech. Radością człowiek przyciąga drugiego człowieka. Radość rozumieją nawet zwierzęta – one też potrafią się cieszyć. I o Bogu powiada Pismo święte, że On raduje się nami i naszą radość sobie ceni (Iz 62,5; Ps 37,4).
A nam nie zawsze jest wesoło. O płaczu i o smutku Biblia też mówi. O płaczu i smutku Jezusa także. Tyle spraw trudnych, bolesnych, drażliwych - wokół nas i w nas samych. Problemy w domu i w pracy. Wszędzie nieuczciwość. Narastająca zewsząd agresja. Nowe i straszne choroby. Obawa przed wojnami i kataklizmami. Zatrucie środowiska. Już ta pobieżna i krótka lista skutercznie mąci naszą radość. A w nas samych ileż niewesołych spraw. Niecierpliwość. Depresje. Nawyki i nałogi. Paraliżujące nas przyzwyczajenia. Ciągła walka ducha z ciałem. Jakże tu być radosnym? A jednak człowiek radości potrzebuje bardziej niż chleba. Czyż nie dlatego tak chętnie chodzimy na targowisko świata, by kupić nieco radości? Ale – jak to na bazarze – towar dostajemy byle jaki, najczęściej same podróby i na dodatek po wygórowanych cenach.
A jednak potrzeba radości współbrzmi z przykazaniem Radujcie się zawsze w Panu! Gdzie zatem szukać prawdziwej radości? Wskazówki daje dziś adwentowy prorok znad Jordanu – Jan Chrzciciel. Samotny. Z wyboru niemający nic. O sprawy materialne, nawet te konieczne, niedbający wcale. Ale nie jest odpychający. Tłumy garną się do niego. I jest w nim jakaś duchowa siła, skoro nawet król chciwie go słucha. Czy jest w proroku radość? Na pewno jest. Gdyby Jan nie był radosny, nie przyciągałby tylu ludzi. I co Jan ma im do powiedzenia? Jego wskazówki są banalnie proste. Może dlatego tak łatwo puścić je mimo uszu i pójść sobie dalej?
Pierwsza Janowa rada to dobroć: Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni. Przeczytajmy całą Ewangelię, wszystkie jej księgi, cóż zobaczymy? To samo przykazanie wzajemnej dobroci, nazwane przez Jezusa "nowym przykazaniem".
Drugie zalecenie to przypomnienie zasad sprawiedliwości: Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie. Czy można być dobrym, nie będąc najpierw sprawiedliwym? A jednak i o tym trzeba ciągle przypominać.
Trzecia Janowa rada to wskazanie na Jezusa: Idzie mocniejszy ode mnie. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem.
Ani słowa o radości? Ani słowa. Bądź sprawiedliwy, bądź dobry, idź za Jezusem - zobaczysz, ile radości pojawi się i będzie w tobie.
Ile radości dasz innym.